Wydział Literaturoznawstwa

Konferencja z okazji 100-lecia urodzin Zbigniewa Herberta 22-24 października 2024 r.

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej oraz Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wsparci patronatem honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, zapraszają do udziału w konferencji pt. Herbert odczytujący – Herbert odczytywany. Perspektywa antynomii. W 100-lecie urodzin Poety, która odbędzie się 22-24 października 2024.

Konferencja jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

W październiku bieżącego roku będziemy obchodzili jubileusz 100-lecia urodzin Zbigniewa Herberta. Jego twórczość jest już całością materialnie, lecz nie interpretacyjnie zamkniętą, bowiem – jako dzieło niezwykle bogate i zróżnicowane, obejmujące wczesną prozę artystyczną, eseistykę, poezję, dramat, w także słuchowiska radiowe, publicystykę, krytykę literacką i artystyczną, wywiady, korespondencję czy inne wypowiedzi osobiste – objawia się nawet po latach jako niezmiernie atrakcyjna, wielowymiarowa materia badawcza, co skłania do spojrzenia na nią jako na przejaw wewnętrznie zdynamizowanego i niejednorodnego odczytywania świata tak fizycznego, jak i duchowego, tak kulturowego, jak i „naturalnego”. To jednak nie tylko twórca, który powiedział wiele, ale i taki, o którym, także ostatnio, powiedziano bardzo dużo. Stąd też tym, co nas interesuje, jest również niejednoznaczność odczytywania twórczości Herberta przez różnych jej odbiorców – w zależności od punktu widzenia, przyjętych założeń, perspektywy badawczej i poznawczej.

Szczegóły organizacyjne oraz wzór zgłoszenia znajdują się w załączonym pliku.